26 września, 2023
Ekologia ogrzewania domów jednorodzinnych.

Ekologia ogrzewania domów jednorodzinnych.

Ekologia ogrzewania to w ostatnim czasie temat niezwykle gorący. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro przez lata stosowania kotłów węglowych doprowadziliśmy do poważnego zanieczyszczenia środowiska. Do atmosfery wydaliliśmy tysiące, miliony ton CO2, który blokuje wypromieniowywanie ciepła z naszej planety, regularnie podnosząc cała jej temperaturę. Prowadzi to oczywiście do ocieplania się klimatu na ziemi, a to nieuchronnie wiedzie ludzkość w stronę zagłady klimatycznej. Do tego dochodzi jeszcze smog, który co roku zbiera swoje śmiertelne żniwo, zabijając osoby, które przed sobą miały jeszcze wiele lat dostatniego i spokojnego życia. Dlatego też, ekologia ogrzewania stała się obecnie tematem numer jeden.

Dlaczego ekologia ogrzewania jest tak istotna?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż poprzez zmianę naszego podejścia do ogrzewania, będziemy mogli znacznie wpłynąć na stan środowiska naturalnego naszej planety. Dlatego też, warto przyjrzeć się tym zagadnieniom nieco bliżej, i zastanowić, która z nowoczesnych i ekologicznych technologii grzewczych, będzie w naszym przypadku najbardziej skuteczna. Okazuje się jednak, iż jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie, jest ogrzewanie pompą ciepła. Jest to technologia może i nieco kosztowna we wdrożeniu, niemniej jednak koszty eksploatacyjne stoją tutaj na stosunkowo niskim poziomie. Oczywiście pod warunkiem, iż w pierwszej kolejności przeprowadzimy termomodernizację naszego domu.

Jest to niezbędne, bowiem w przypadku pompa ciepła, trzeba będzie zastosować ogrzewanie niskotemperaturowe. Wynika to z faktu tego, iż czynnik grzewczy dostarczany na grzejniki z pompy ciepła będzie mieć maksymalnie około 40 stopni Celsjusza. Dla standardowych grzejników ściennych i budynków bez termomodernizacji, jest to zdecydowanie zbyt niska temperatura, aby osiągnąć wystarczająco wysoki poziom komfortu termicznego.

Dobór właściwych grzejników.

Ekologia ogrzewania będzie więc wymagać od nas także poprawnego doboru grzejników do nowego, ekologicznego źródła ciepła, jakim niewątpliwie jest pompa ciepła. W tym przypadku, oczywiście, najlepiej sprawdzać się będzie ogrzewanie podłogowe. To jednakże ni zawsze jest możliwe do osiągnięcia, ze względu spore koszty. O wiele taniej, a jednocześnie równie efektywnie, można wykorzystać grzejniki niskotemperaturowe, które idealnie sprawdzają się we współpracy z pompami ciepła. Pozwalają nam one na efektywną dystrybucję ciepła w całym pomieszczeniu, a przede wszystkim optymalnie korzystają z energii cieplnej dostarczanej do nich wraz z czynnikiem grzewczym.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż ekologiczne ogrzewanie niskotemperaturowe wykorzystujące pompę ciepła jako źródło energii cieplnej, jest technologią bardzo korzystną. Przede wszystkim zapewnia nam ona brak zanieczyszczeń środowiska. Aczkolwiek trzeba także zwrócić uwagę na to, iż nie tylko ekologia ogrzewania przemawia za tym rozwiązaniem. Istotne jest także to, iż ekologia ogrzewania w tym przypadku tylko jedną zaletą. Bardzo ważną jest to, iż ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga od nas dozoru nad jednostką grzewczą. Wszystkie parametry ustawimy z komputera w domu, który będzie następnie nadzorował i regulował pracę pompy, w stosunku do odczytu temperatury z czujników zamieszczonych wewnątrz budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *