26 września, 2023
Pomieszczenie akumulatorowni i jego przygotowanie.

Pomieszczenie akumulatorowni i jego przygotowanie.

Pomieszczenie akumulatorowni powinno spełniać pewne standardy w zakresie bezpieczeństwa. To bardzo ważne, bowiem podczas ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych (najczęściej spotykanych), może dochodzić do wydzielania się wodoru. Jest to gaz skrajnie łatwopalny a w połączeniu z powietrzem atmosferycznym szalenie wybuchowy. Oczywiście wydzielanie się wodoru nie jest czymś naturalnym. Dochodzi do niego w wyniku różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Jednakże, należy się na odpowiednio przygotować, toteż pomieszczenie akumulatorowni powinno być wyposażone w odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

Jak powinno być wyposażone pomieszczenie akumulatorowni?

Tak więc, ze względów bezpieczeństwa, pomieszczenie akumulatorowni, należy prawidłowo wyposażyć. Przede wszystkim chodzi tutaj o niezbędne systemy bezpieczeństwa, które zagwarantują nam natychmiastowe wykrywanie zagrożenia i jego neutralizację. Oczywiście, najważniejsza będzie, skuteczna detekcja wodoru w akumulatorowniach. Jest to bowiem gaz, odpowiadający za największą ilość wypadków związanych z ładowaniem baterii trakcyjnych. Dlatego też, należy przede wszystkim zadbać o wyposażenie pomieszczenie w niezbędne czujniki wodoru, oraz systemy alarmowe. To pozwoli na bieżąco kontrolować poziom stężenia wodoru w atmosferze pomieszczenia i odpowiednio reagować w wypadku jego nadmiernego podniesienia.

Najważniejsze elementy wyposażenia

Jeśli więc chodzi o podstawowe wyposażenie, to pomieszczenie akumulatorowni musimy zaopatrzyć w następujące elementy:

  • System detekcji wodoru – jako najważniejsze zabezpieczenie przed zagrożeniem pożarowym i wybuchowym.
  • System wentylacji – zapewniający usuwanie nagromadzonego wodoru na zewnętrz. Na co dzień zapewnia wymianę powietrza z otoczeniem, celem zapewnienia dogodnych warunków pracy
  • Ściany i podłogi wyłożone materiałem kwasoodpornym – czyli najczęściej odpowiednimi kafelkami ceramicznych z atestem dotyczącym kwasoodporności.
  • Centrala alarmowa – nadzorująca pracę systemu detekcji wodoru, wentylacji, ładowania akumulatorów oraz dbająca o uruchomienie niezbędnych procedur alarmowych w razie wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru w atmosferze pomieszczenia.
  • Prostowniki – zapewniające możliwość skutecznego ładowania baterii trakcyjnych. Powinny to być nowoczesne urządzenia, wychwytujące poziom naładowania akumulatorów, aby w razie ich naładowania, odłączyć się od nich i nie doprowadzić do uszkodzenia akumulatora.

Podsumowanie

Generalnie, trzeba tutaj więc powiedzieć, iż pomieszczenie akumulatorowni pochłaniać będzie spore sumy pieniędzy, związane z zakupem i instalacją niezbędnych systemów bezpieczeństwa. Jest to jednak absolutnie konieczne, jeśli chcemy osiągnąć odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie akumulatorownie nie stwarzało jakiegokolwiek zagrożenia na całym obiekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *