Na chwilę obecną mamy do dyspozycji bardzo zróżnicowane rodzaje geowłókniny stosowanej w budownictwie. Każdy z jej rodzajów charakteryzuje się odmiennymi właściwościami, a tym samym także i przeznaczeniem. Cechą wspólną jest zaś to, iż wszystkie rodzaje geowłókniny stosowanej w budownictwie, przynoszą nam konkretne korzyści. Przede wszystkim, dzięki jej zastosowaniu w poszczególnych inwestycjach możemy znacznie wydłużyć okres ich bezawaryjnej eksploatacji, co dla wielu inwestorów jest kwestią wręcz nadrzędną. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym jej rodzajom, oraz ich podstawowym właściwościom i zastosowaniu.
Co w treści?
Jakie rodzaje geowłókniny stosowanej w budownictwie są najpopularniejsze?
Na chwilę obecną wyróżniamy 6 podstawowych typów geowłókniny. Poniżej w kilku słowach opiszemy wszystkie te rodzaje geowłókniny stosowanej w budownictwie, aby nasi czytelnicy mogli sobie wyrobić zdanie na temat zasadności jej stosowania w konkretnych przypadkach.
Geowłókniny typu TS.
Jest to jedna z popularniejszych geowłóknin stosowanych w branży budowlanej. Jej popularność wynika przede wszystkim z faktu tego, iż możemy ją stosować także w zakresie budownictwa jednorodzinnego. Jest powszechnie stosowana w zakresie prac związanych z unowocześnieniem obejścia domu oraz ogrodu. Wykorzystywane są przy konstrukcji systemów drenażowych, wzmacnianiu podbudowy i warstw piasku pod nawierzchniami brukowanymi (dojazd do garażu, ścieżka ogrodowa, taras). Stosujemy ją także jako dodatkowe wzmocnienie i zabezpieczenie folii basenowej w przypadku realizacji basenów ogrodowych oraz oczek wodnych.
Geowłókniny ochronne typu P.
Jest to pierwszy rodzaj geowłókniny ochronnej, wykorzystywanej zarówno samodzielnie, jak i w zakresie ochrony geomembran.
Geowłókniny ochronne typu PES.
To z kolei drugi typ geowłókniny do ochrony geomembran. Od geowłókniny typu P różni się przede wszystkim dodatkowymi możliwościami zastosowania w indywidualnym zakresie.
Geowłókniny filtracyjne typu F.
To z kolei dwuwarstwowa geowłóknina wytwarzana z mechanicznie wzmacnianych warstw polipropylenowej geowłókniny. Jedna z warstw jest wykorzystywana jako filtr, zaś drugo pełni rolę jego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Znajduje zastosowanie przy zabezpieczaniu brzegów rzek, budowie wałów przeciwpowodziowych, ochronie wybrzeży czy też przy odzyskiwaniu lądu.
Geowłókniny typu PGM 14.
Ten typ geowłókniny jest wykorzystywany w połączeniu z warstwą bitumiczną do wszelkiego rodzaju napraw nawierzchni jezdni. Zapewnia skuteczną redukcję naprężeń, jak również uszczelnia jezdnię, zapewniając niemożność przenikania Wdy czy też innych substancji w głąb gruntu.
Geowłókniny typy DREFON ST.
Są to włoskie geowłókniny wytwarzane z ciętych włókien polipropylenowych oraz poliestrowych. Charakteryzują się wysokim zakresem odporności na przebicie oraz rozciąganie. Stosowane są w zakresie systemów drenażowych, jako separacja warstw gruntu, ochrona przed zamulaniem, czy też filtracja pływów wodnych z cząstek gruntu.
Czy wszystkie rodzaje geowłókniny stosowanej w budownictwie są tak samo dobrym rozwiązaniem?
To będzie uzależnione od konkretnego zastosowania. W każdym przypadku budowlanym musimy w pierwszej kolejności określić zagrożenia geologiczne, aby wybrać właściwą geowłókninę, która sprawdzi się w danym przypadku. W tym celu niezbędna będzie bardzo dobra oferta geowłóknin od jednego z jej dostawców. Tak, abyśmy zawsze mogli dobrać optymalne rozwiązanie do konkretnego zastosowania. W przeciwnym razie, realizowane inwestycje budowlane nie będą skutecznie wzmocnione a ich żywotność wydłużona.