Efektywna uprawa Różaneczników w ogrodzie, wymaga od nas podstawowej wiedzy na temat tych roślin. Możemy jednak powiedzieć, iż są to rośliny o niewielkich wymaganiach. Szczególnie w zakresie pielęgnacji nie będziemy mieć większych trudności. Najważniejsze w ich przypadku jest prawidłowe przygotowanie uprawy, przy czym czekać nas będzie najwięcej pracy. Poza tym, można powiedzieć, iż uprawa Różaneczników w ogrodzie, jest przyjemna i nie wymaga od nas większego wysiłku. Z tego też względu, Różaneczniki stały się w ostatnim czasie tak bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi w naszych przydomowych ogrodach.
Czego wymaga uprawa Różaneczników w ogrodzie?
Tak jak już powiedzieliśmy, chodzi tutaj głównie o kwestie przygotowania uprawy, bowiem w późniejszym etapie, roślina praktycznie nie ma żadnych poważniejszych wymagań. Jeśli zaś chodzi o wymagania początkowe, o kwestie przygotowania to sprawa jest dość prosta. Efektywna uprawa Różaneczników w ogrodzie, wymagać będzie zwrócenia uwagi na trzy, następujące kwestie:
- Wybór właściwych odmian – co wynika z faktu tego, iż nie wszystkie odmiany będą sobie radzić w niskich zakresach temperatur. Tutaj zaś musimy pamiętać, iż w naszej strefie klimatycznej, w sezonie zimowym, temperatura potrafi spadać nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. Do uprawy ogrodowej, wybieramy więc jedynie te rośliny, które będą sobie w stanie poradzić z tak niskim zakresem temperatur. Pozostałe odmiany w dalszym ciągu możemy uprawiać, niemniej jednak, jedynie w donicach, aby mieć możliwość ich schowania na sezon zimowy w garażu, co pozwoli uchronić je przed mrozem. Warto tutaj także pamiętać, aby pozyskiwać do uprawy jedynie różaneczniki z profesjonalnych hodowli, co będzie dla nas gwarancją jakości i zdrowia roślin.
- Wybór stanowiska nasadzenia – Różaneczniki uwielbiają stanowiska osłonięte i zacienione. Najlepsze lokalizacje do nasady to sąsiedztwo innych roślin ozdobnych. Kluczową kwestią przy doborze sąsiedztwa jest system korzeniowy roślin. Dobrze jest, aby sąsiadujące rośliny, posiadały głęboki system korzeniowy, a więc przeciwnie niż Różaneczniki. Pozwoli to uniknąć ciągłej walki o wodę, którą nowe, mniejsze Różaneczniki raczej na pewno by przegrały.
- Przygotowanie gleby do uprawy – w tym przypadku oczywiście zawsze możemy kupić gotowe mieszanki w sklepie gdzie prowadzona jest hodowla Różaneczników. Niemniej jednak przy większych ilościach nasady, warto przemyśleć samodzielne przygotowanie gleby. W tym celu mieszamy ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, korę sosnową oraz nie odkwaszany torf. Tak przygotowana mieszanka powinna charakteryzować się odczynem pH w przedziale 5-6,5, co jest odpowiednią wartością dla uprawy Różaneczników.
Podsumowanie.
Jak więc widzimy, uprawa Różaneczników w ogrodzie, nie stawia przed nami jakichś szczególnych, specjalnych wymagań. Wystarczy dobrać odpowiednie odmiany, przygotować grunt i wybrać właściwie, stanowisko nasadzenia. Poza tym, rośliny te, nie będą stawiać przed nami jakichkolwiek wymagań w zakresie pielęgnacji. Oczywiście poza klasycznymi działaniami, czyli poza podlewaniem czy też przycinaniem zeschniętych gałązek.