3 czerwca, 2023
Wykorzystanie promieniowania podczerwonego.

Wykorzystanie promieniowania podczerwonego.

Na chwilę obecną, wykorzystanie promieniowania podczerwonego staje się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w wielu branżach. Tym bardziej, iż jest to technologia sprawdzająca się w wielu różnych zastosowaniach. W każdym zaś zastosowaniu, przynosi konkretne korzyści, dla których warto przemyśleć o tego typu inwestycjach. Przede wszystkim jednak, warto przyjrzeć się kwestii tego, w jakich aspektach, wykorzystanie promieniowania podczerwonego jest najbardziej upowszechnione.

Gdzie stosujemy promieniowanie podczerwone?

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystanie promieniowania podczerwonego jest stosunkowo powszechne w różnych branżach przemysłowych. Niektóre z nich będą bardziej oczywiste, inne z kolei mniej. Możemy jednak wyszczególnić najpopularniejsze zastosowania tej technologii, a należą do nich:

  • Ogrzewanie – przede wszystkim w zakładach przemysłowych, gdzie promienniki IR są bardzo upowszechnione. Zdarza się jednak też wykorzystanie tego rozwiązania w naszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach.
  • Rolnictwo – w tym przypadku promiennik IR w połączeniu z promiennikiem UV pełnią rolę imitacji naturalnego światła słonecznego. Technologia ta jest wykorzystywana zarówno w przypadku hodowli zwierząt, jak i przy uprawie roślin.
  • Przemysł drzewny – promienniki IR są montowane w suszarniach tunelowych, gdzie zapewniają wysoki poziom jakościowy suszenia drewna konstrukcyjnego.
  • Motoryzacja – w tym przypadku wykorzystanie promieniowania podczerwonego ma na celu możliwość szybszego utwardzania powłok lakierniczych.

Generalnie więc, wykorzystanie promieniowania podczerwonego jest stosunkowo szerokie. Możemy się zetknąć z tą technologia w różnych przypadkach. Co więcej, w najbliższym czasie, z całą pewnością, zakres zastosowania promieniowania IR będzie się powiększać.

Jakie korzyści daje nam wykorzystanie promieniowania podczerwonego?

Oczywiście, jeśli wykorzystanie promieniowania podczerwonego jest tak szerokie, to bezwzględnie musi przynosić konkretne korzyści. W przeciwnym razie, nikt nie marnowałby swoich pieniędzy na inwestycję w technologię, która nic nie wnosi. W tym przypadku, do najważniejszych korzyści musimy zaliczyć szybkość działania. Praktycznie natychmiast po włączeniu, promiennik IR, będzie w stanie osiągnąć swoją pełną moc. Pozwala to na szybkie ogrzewanie pomieszczeń czy też wykorzystanie technologii w innych zastosowaniach.

Suszenie powierzchni czy też drewna konstrukcyjna zapewnia nam niemalże doskonałą jakość materiału wyjściowego. Poza tym, wykorzystanie promieniowania podczerwonego nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, nie ma żadnych produktów ubocznych czy też zanieczyszczeń emitowanych przez lampy IR.

Ważną kwestią jest także to, iż mamy możliwość pełnej regulacji mocy lamp IR, w zakresie 0-100%. Tak więc jedno urządzenie może być wykorzystywane w zróżnicowanych zastosowaniach.

Podsumowanie.

Widzimy więc wyraźnie, iż wykorzystanie promieniowania podczerwonego jest w każdym praktycznie przypadku bardzo korzystne. Pozwala nam osiągnąć zdecydowanie lepszą efektywność w wielu rozwiązaniach, toteż nie powinno nas dziwić to, iż promieniowanie podczerwone będzie stale badane pod kątem możliwości jego wykorzystania także w innych zastosowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *