3 czerwca, 2023
Wymiana okien w domu – o czym należy pamiętać?

Wymiana okien w domu – o czym należy pamiętać?

Wymiana okien w domu jest przedsięwzięciem, które dobrze jest odpowiednio wcześniej zaplanować. Najlepiej jeszcze zanim nastanie zima, bo nowe okna zapewnią mniejsze straty ciepła w chłodniejszych miesiącach. Szczelne okna przełożą się także na niższe rachunki za ogrzewanie i w znacznym stopniu poprawią komfort życia.

Wymiana okien to dobra inwestycja!

Wielu ludzi zwraca uwagę na to, że okna stanowią główne źródło strat ciepła. Wymienić należy te, które mają już 20 lat i więcej, ponieważ ich parametry są nieporównywalnie gorsze niż współczesnych, nowoczesnych okien. Do tego dochodzą znacznie słabsze właściwości energooszczędne spowodowane np. rozszczelnieniem. Aby wymiana okien była optymalna należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. okna PCV i drewniane Drewdom spełniają wszystkie normy i z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

Co radzą eksperci?

Kwestią fundamentalną jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego. Wymiana okien to nie tylko odmieniana przez wszystkie przypadki energooszczędność, ale także ich zdolność do pozyskiwania ciepła ze słońca. Tutaj kluczowe są szyby, a ponieważ okna wymienia się średnio co 20-30 lat, najlepszym rozwiązaniem jest wybór stolarki, która przez najbliższe lata będzie miała zbliżone parametry do przyszłych wymagań. Dzisiaj zdecydowana większość firm, zajmujących się produkcją okien osiągnęła standardy wymagane przepisami, ale prawdziwe wyzwanie stanowi takie obniżenie współczynnika Uw, aby spełniał on normy także za osiem czy dziesięć lat.

Parametry techniczne okien

Jak zostało już wspomniane w oknach bardzo ważne są szyby, ale nie można zapominać o tym, że szyby nigdy nie funkcjonują samodzielnie, więc nie ma co popadać w przesadny zachwyt współczynnikiem Ug. Nawet najlepsza szyba zamontowana w kiepskiej ramie sprawi, że wymiana okien na nowe nie spełni oczekiwań. Rama okienna musi charakteryzować się wysoką izolacyjnością i z tym faktem nie można dyskutować. Nie każdy o tym wie, ale współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g, o którym tyle się mówi, dostarcza informacji ile energii trafia do wnętrza, co realnie wpływa na dogrzewanie budynku w naturalny sposób. Dlatego ważne jest, aby okna miały dużą powierzchnię przeszklenia.

Podsumowanie

Wymiana okien to nie tylko kosmetyka budynku, ale przede wszystkim znacząco wpływa na zmniejszenie strat ciepła. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia kosztów ogrzewania, ponieważ dobrej jakości okna potrafią realnie wpłynąć na oszczędność pieniędzy. Z całą pewnością można stwierdzić, że wymiana okien jest inwestycją na lata, dlatego decyzja musi być przemyślana i poprzedzona zapoznaniem się z ofertami kilku producentów tak, aby wybrać rozwiązania najlepsze dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *