Chociaż włosy nie pełnią żadnej istotnej funkcji fizjologicznej, to piękne i zadbane podnoszą samoocenę, dlatego warto stosować zioła na włosy. Łysienie androgenowe i łysienie plackowate stanowią najczęstsze formy wypadania włosów. W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami, a terapie ziołowe na porost włosów cieszą się rosnącą popularnością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.
Jakie zioła na włosy warto stosować?
Przeprowadzono szereg badań roślin i preparatów z roślin, aby potwierdzić ich skuteczność w leczeniu wypadania włosów. Wzrost włosów w dużej mierze zależy od kilku czynników, w tym historii genetycznej danej osoby. Istnieją jednak zioła na włosy, które mogą skutecznie pomóc. Niezależnie od tego, czy dana osoba stara się zapobiegać wypadaniu włosów czy pobudzić ich porost, znajomość kilku wskazówek dotyczących diety może pomóc jej w osiągnięciu celu:
- Pokrzywa – stanowi źródło krzemionki, witamin (głównie A i C), mikro- i makroelementów, które korzystnie wpływają na strukturę włosa. Dodatkowo, wykazuje działanie hamujące produkcję dihydrotestosteronu, dzięki czemu dobrze sprawdza się w leczeniu łysienia androgenowego, jest popularnym składnikiem wielu szamponów, płukanek i wcierek oraz suplementów diety;
- Skrzyp – jest bogactwoem krzemu, odpowiadającego za dobrą kondycję włosów, zwiększa ich elastyczność i wzmacnia strukturę. Skrzyp jest jednym z najpopularniejszych składników suplementów diety na wypadanie włosów. Może być on również spożywany w formie naparu;
- Łopian – znajdujący się w nim kwas krzemowy, witamina C, siarka oraz fosfor, regenerują uszkodzone włosy, odżywiają je, poprawiają ich ogólny stan oraz przyczyniają się do wzmocnienia cebulek;
- Szałwia – kojarzona jest głównie z działaniem antyseptycznym, przynosi bardzo dobre efekty, gdy stosowana jest na włosy. Zmniejszaniem ich przetłuszczania, przyczynia się również do zahamowania wypadania włosów. Może jednak powodować przyciemnienie włosów.
Dlaczego włosy wypadają?
Włosy mogą wypadać z różnych powodów: złej diety, nie dostarczającej niezbędnych składników odżywczych; stresu, który odbija się na stanie całego organizmu, w tym na włosach. Oprócz tego choroby tarczycy mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, a także anemia, spowodowana niedoborem żelaza. Źle dobrana pielęgnacja, także powoduje, że włosy stają się słabsze i w efekcie zaczynają wypadać. Stosowanie pianek, lakierów, suszarki czy prostownicy ma znaczący wpływ na kondycję włosów, dlatego dobrze jest ograniczyć takie zabiegi. Warto jednak mieć świadomość tego, że wypadanie włosów jest czymś zupełnie naturalnym i każdego dnia człowiek może tracić do 150 włosów i nie ma w tym powodów do obaw. Różnego rodzaju zioła na włosy mogą pomóc ograniczyć nadmierną utratę włosów.
Podsumowanie
Traktowanie włosów tak delikatnie, jak to możliwe, może pomóc w ich zachowaniu i zminimalizować tempo wypadania. Wymienione wyżej zioła na włosy mogą skutecznie pomóc w ich wzmocnieniu, a także korzystnie wpłyną na skórę głowy, dzięki czemu włosy staną się wyraźnie mocniejsze, bardziej lśniące i będą się szybciej regenerowały.