Żylaki to bardzo poważny problem, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż nie jest to jedynie problem typowo estetyczny. W skrajnych przypadkach, mogą być groźne nawet dla naszego życia. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat ich powstawania i tego, w jaki sposób możemy im przeciwdziałać. Jest to bowiem jak najbardziej możliwe, aczkolwiek musimy pamiętać, iż skłonność do ich powstawania może być uwarunkowana także genetycznie. Wynika z tego, iż żylaki możemy po prostu odziedziczyć, zarówno po naszych rodzicach, jak i po dziadkach.
Co w treści?
Skąd biorą się i jak powstają żylaki?
Tak jak już wspomnieliśmy przyczyny powstawania żylaków, mogą leżeć u podstaw genetycznych. Skłonność do ich powstawania możemy po prostu odziedziczyć. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ich powstawanie może być niewłaściwy tryb życia, jak i niewłaściwe odżywianie się.
Generalnie, żylaki są po prostu efektem niewydolności żylnej. W wyniku poszerzania się wydłużania żyły zyskują kręty przebieg. W przypadku niskiej aktywności fizycznej, nasze mięśnie są słabe, zaś zastawki żylne mogą być osłabione bądź wręcz uszkodzone. Wskutek tego, krew krążąca w naszym systemie żylnym, zamiast płynąć ku górze, do serca, zaczyna się cofać. W normalnym, zdrowym organizmie, to właśnie zastawki zapewniają zatrzymanie cofającej się krwi w układzie żylnym. Jeśli więc są uszkodzone, krew może się cofać. W wyniku tego, wzrasta ciśnienie krwi, która zaczyna z coraz większą siłą naciskać na żyły w nogach. Te zaś pod wpływem wysokiego ciśnienia rozszerzają się, ale nie są w stanie wrócić do swojego pierwotnego kształtu.
Tak w skrócie, i w dużym uproszczeniu powstają żylaki, nad którymi z czasem skóra staje się cienka. Żylak zaś, wypełniony niedotlenioną krwią, jest widoczny gołym okiem pod skórą, jak kręta, niebieska linia.
Leczenie żylaków.
Aby skutecznie leczyć żylaki, musimy przede wszystkim zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Najważniejszą kwestią będzie wdrożenie do swojej codzienności większej ilości aktywności fizycznej. Dzięki temu, nasze mięśnie będą mocniejsze, i pozwolą lepiej pracować całemu układowi żylnemu. Dodatkowo warto wdrożyć następujące rozwiązania, które mogą przyczynić się znacznej poprawy sytuacji:
- Odpoczynek z nogami uniesionymi do góry – dzięki temu, krew będzie łatwiej spływać z nóg w kierunku serca.
- Zrzucenie nadmiernych kilogramów – nadmierne ilości tłuszczu niepotrzebnie, dodatkowo uciskają cały układ żylny, utrudniając jego prawidłową pracę.
- Rezygnacja z palenia – nikotyna wpływa na zwapnienie i zwężenie żył.
- Rezygnacja z obcisłej odzieży – nadmierny ucisk na ciało wpływa także na zwężanie żył i utrudnia ich prawidłową pracę.
Możemy także zastosować odpowiednio dobrane zioła na żylaki, które pomogą w skutecznej regeneracji układu żylnego. Będą wpływać na wzmocnienie całego układu żylnego a przede wszystkim zastawek, zapewniając prawidłową ich pracę.
Podsumowanie.
Trzeba więc podkreślić, iż żylaki, to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia. Warto więc zacząć im przeciwdziałać, zanim w ogóle się pojawią. Zmiana trybu życia oraz nawyków żywieniowych, może w tym skutecznie pomóc. Warto więc wykorzystać wiedzę współczesnej medycyny, aby nie dopuścić do pojawienia się żylaków.